.:: SŁOWO O PIECZĄTKACH ::.

Co jest najważniejsze w każdej pieczątce?

Sercem każdej pieczątki jest płytka tekstowa, zwyczajowo nazywana GUMKĄ. Tak jak samochód bez silnika nigdzie nie pojedzie, tak automat stemplarski bez gumki nie odbije pieczątki. Bez względu na to czy będzie ona umieszczona na najlepszym automacie, w kasetce metalowej czy na drewnianym uchwycie - prawidłowo wykonana gumka, oczywiście z zachowaniem odpowiednich parametrów, będzie każdorazowo dawać idealną odbitkę.

Dlaczego jakość odbitki jest taka ważna?

Pieczątka powinna za każdym razem dawać odbitkę czystą i wyraźną. To ona jest "matrycą", która powiela treść pieczątki. Proszę sobie wyobrazić własny dokument firmowy lub osobisty asygnowany pieczątką, z której odbitki nie można nic przeczytać! Treść pieczątki jest rozmazana, niewyraźna, nieczytelna i to ona ma poświadczać o autentyczności Państwa dokumentów? Chyba nie o to chodzi, prawda? Odbitka powinna być czysta i wyraźna za każdym razem, bez względu jakie dokumenty stemplujemy. Pieczątka odbita raz na dokumencie, pozostanie na nim tak długo jak pozwoli na to papier i nie da się jej tak po prostu "wymazać". Często spotykanym sloganem są "PIECZĄTKI LASEROWE 1000 DPI". Tak, to prawda, jest taka możliwość, a zarazem jest to dobry slogan reklamowy, który w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z prawidłowo wykonaną gumką. W wielu przpadkach gumki wykonane w rozdzielczości 1000 DPI posiadają zbyt głęboki relief, a litery są za cienkie (patrz schemat).

Jak my wykonujemy pieczątki?

Pieczątki wykonujemy technologią grawerowania laserowego. Polega ona na uzyskaniu reliefów, czyli wyżłobień w płytce gumowej. Guma, jako tradycyjny materiał do wyrobu pieczątek, posiada lepsze właściwości fizyczne niż pieczątki wykonane z fotopolimeru lub w technologii pre-ink. Pieczątki gumowe są jednorodne, odporne na wszelkie naprężenia powstające podczas stemplowania oraz lepiej pobierają i oddają tusz, dzięki temu dają czystą i wyraźną odbitkę. Płytka tekstowa powstaje w procesie wypalania wiązką lasera. Relief płytki tekstowej wynosi ok. 50% głębokości w stosunku do grubości gumy (zazwyczaj 1.2 mm). Litery mają zawsze postać stożkową, dzięki temu każdy znak posiada stabilną podstawę. Prowadzimy stały nadzór nad procesem wykonywania płytki tekstowej oraz kalibrację parametrów obróbki co gwarantuje otrzymanie każdorazowo idealnej pieczątki.

Poniższe uproszczone schematy przedstawiają typowe warianty wykonanej gumki.

SCHEMAT Surowa gumka w przekroju przed wykonaniem znaków.

Płytki tekstowe (gumki) wykonujemy z naturalnej, certyfikowanej gumy stemplarskiej. Guma ma grubość 2,3 mm, jej struktura jest jednorodna i mikroporowata,
dzięki temu idealnie pobiera tusz z wkładki tuszowej i oddaje go na papier.
SCHEMAT Źle wykonana gumka.

Relief liter jest za płytki, nie posiada stożka, podstawa jest za gruba.
Powoduje to nieporządane odbijanie podstawy gumki,
w efekcie cała pieczątka jest niewyraźna.
SCHEMAT Źle wykonana gumka.

Relief liter jest za wysoki, nie posiada stożka, podstawa jest za cienka.
Powoduje to nieporządane chwianie się znaków podczas stemplowania,
w efekcie odbite litery są zwichrowane i niewyraźne.
SCHEMAT Źle wykonana gumka.

Relief liter jest za płytki, stożki są zbyt płaskie, podstawa jest za gruba.
Powoduje to nieporządany efekt pogrubienia liter podczas stemplowania.
Litery w rzeczywistości są prawidłowych rozmiarów, a w odbitce są pogrubione.
SCHEMAT Prawidłowo wykonana gumka.

Relief liter wykonany na głębokość 50% grubości gumy (ok. 1,2 mm).
Prawidłowy stożek o nachyleniu 15 stopni daje stabilną podstawę litery.
Dzięki zachowaniu tych optymalnych parametrów, uzyskujemy każdorazowo idealną gumkę, która będzie dawać czyste i wyraźne odbitki.

Czy Twoja pieczątka jest wykonana prawidłowo? Czy wiesz za co zapłaciłeś?

Wysoka jakość płytki tekstowej, profesjonalny serwis opraw stemplarskich oraz wymiana zużytych wkładek tuszujących na oryginalne, stają się gwarancją długoletniej żywotności naszych pieczątek.

To zasadniczo i zdecydowanie wyróżnia nas na tle innych konkurencyjnych firm.
To my wyznaczamy standardy jakościowe pieczątek!